Vishay P11S1V0FLSY00102KA Precision potentiometer 1W 1kΩ Rotary 1pc
MPN
P11S1V0FLSY00102KA
Brand
Vishay
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Czech Republic
View Full Product Range (6)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
12 in stock, despatched in 4 working days
Type horizontal
Resistance 1kO
Power Rating 1W
Axle Diameter 6mm
Axle Type Metal
Connection Print
Content 1
Dimensions (L x W x H) 12.5 x 12.5 x 11.1 mm
Electrical Angle 270°
Height 11.1mm
Length 12.5mm
Max. temperature +125°C
Mechanical Angle 300°
Min. temperature -55°C
Operating temperature (max.) 125°C
Operating temperature (min.) -55°C
Product Type Precision potentiometer
Resistance characteristic linear
Temperature Coefficient 150ppm/°C
Tolerance ± 10%
Width 12.5mm