Vishay MBB02070E3011BC100 3k01 Mbb0207 0.4W Precision Resistor
Image Representative of Range
MPN
MBB02070E3011BC100
Brand
Vishay
Order Code
Country of Origin
Czech Republic
View Full Product Range (11)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
1,479 in stock, despatched same dayContact us for additional stock
3k01 0.1% 0.4W thin metal film precision resistor from the Vishay MBB0207 series. This product combines the proven reliability of the professional products with an advanced level of precision and stability. Perfectly suited for applications in the fields of test and measuring equipment along with industrial and medical electronics.
Type Metal film resistor
Resistance 3010O
Tolerance 0.1%
Voltage 300V
Power Rating 0.4W
PPM 15ppm/°K