Vigortronix VTX-126-075-218 Chassis Transformer 230V 75VA 18V+18V
MPN
VTX-126-075-218
United Kingdom
Discontinued
A comprehensive range of chassis mounting transformers with single (230V) primary windings suitable for 50/60Hz operations and twin secondary windings suitable for connecting in series, parallel or centre tap, giving a wide range of output voltage and current combinations.
Primary Voltages 230V
Secondary Voltages 2 x 18V
Power Rating 75VA
Height 75mm
Length 89mm
Width 65mm