Vigortronix VTX-126-012-212 Chassis Transformer 230V 12VA 12V+12V
MPN
VTX-126-012-212
Brand
Vigortronix
Order Code
Country of Origin
United Kingdom
View Full Product Range (37)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Out of stock30 due on 16/06/2026
A comprehensive range of chassis mounting transformers with single (230V) primary windings suitable for 50/60Hz operations and twin secondary windings suitable for connecting in series, parallel or centre tap, giving a wide range of output voltage and current combinations.
  • High quality transformer
  • Double section metric bobbins
  • Power: 6 - 200VA 50/60Hz
  • Temperature class: - Class B (130 OC)
  • Dielectric strength: 3750Vrms
  • Manufactured and tested in accordance to EN60950, CE
Type Chassis
Primary Voltages 230V
Secondary Voltages 2 x 12V
Power Rating 12VA
Height 50mm
Length 60mm
Width 45mm