Good quality IC socket
As with all TruConnect products the quality is excellent. Don't make my mistake, check the pack quantity before ordering, you could end up with rather more sockets than you were expecting!
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 1+ | £2.87 |
| 10+ | £1.70 |
| 25+ | £1.41 |
| 100+ | £1.26 |
Tube of 26 high quality 18-pin dual-in-line narrow 7.62mm sockets with black thermoplastic body and tin-plated copper alloy contacts. Sockets have chamfered side walls to assist insertion. One end is indented for easy identification of the polarisation.
| Number of Positions | 18 |
|---|---|
| Pitch | 2.54mm |
| Row Pitch | 7.62mm |
| Contact Plating | Phosphor Bronze |
| Contact Style | Stamp |
| Current Rating | 0.5A at 100 Vac. Min. |
| Height | 5.1 |
| Lead Pitch | 2.54mm |
| Leg Style | Stamp |
| Length | 22.86 |
| Temperature Range | 0 to +85°C |
| Type | IC socket |
| Width | 10.16 |
To use this facility please Sign In.
Sign InAs with all TruConnect products the quality is excellent. Don't make my mistake, check the pack quantity before ordering, you could end up with rather more sockets than you were expecting!