Perfect!!
great product - needed some clear heat shrink quickly and nowhere stocked in locally, but Rapid to the rescue; it turned up the next day! Result!!!
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 10+ | £2.07 |
| 50+ | £1.59 |
Clear 19.1mm heat shrink sleeving suitable for all applications. It shrinks when heat is applied; making it ideal for when a snug fit is required, on an irregularly shaped joint for example. It is also perfect for repairing wires, bundling wires together, and protecting wires or small parts from minor abrasion.
| Shrinkage Ratio | 2:1 |
|---|---|
| Type | Heat Shrink Sleeve |
| Length | 1.2m |
| Colour | Transparent |
| Shrunk Diameter | 9.55mm |
| Supplied Diameter | 19.1mm |
| Unshrunk Diameter | 19.1mm |
To use this facility please Sign In.
Sign Ingreat product - needed some clear heat shrink quickly and nowhere stocked in locally, but Rapid to the rescue; it turned up the next day! Result!!!