Turck 46185 Sensor BI15-M30-AP6X-H1141 Inductive Shielded PNP NO
MPN
46185
Brand
Turck
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Poland
  • Free UK shipping available
View Full Product Range (8)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
6 in stock, despatched in 4 working days
Type Inductive sensor
(Ø) 30mm
Coating housing Chromium-plated
Compression-resistant FALSE
Connector Terminal
Construction type housing Cylinder, screw-thread
Diameter sensor 30mm
Dim (Ø x L) 30 mm x 62 mm
Enclosure material Metal
Housing Material Metal
Installation type shielded
Length 62mm
Length of sensor 62mm
Max. operating voltage 30V
Mechanical mounting condition for sensor Concise
Min. operating voltage 10V
Misc Attribute BI15-M30-AP6X-H1141
Operating Voltage 10 - 30 V
Output Type PNP NO
Suitable for safety functions FALSE
Supply Voltage 10-30V
Switching distance 15mm
Switching distance (max.) 15mm
Switching Frequency 300Hz