Q. Hi, I have pupils doing a school project on Planck's constant. Is it possible to get the wavelength of this LED?
A. Hi Ken, thank you for your question. Approximately 590nm for this yellow LED.
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 5+ | £0.311 |
| 100+ | £0.223 |
| 500+ | £0.181 |
This 5mm high intensity yellow LED is suitable for a wide variety of illumination and indication applications including small area illumination, back lighting and architectural lighting.
| LED Colour | Yellow |
|---|---|
| Dominant Wavelength | 590nm |
| Forward Current | 30mA |
| Lens Type | Water clear |
| Luminous Intensity | 5800mcd |
| Forward Voltage | 2V |
| Viewing Angle | 15° |
| Max Operating Temp | +85°C |
| Minimum Operating Temp | -30°C |
| Reverse Voltage | 5V |
| Size | 5mm |
To use this facility please Sign In.
Sign InQ. Hi, I have pupils doing a school project on Planck's constant. Is it possible to get the wavelength of this LED?
A. Hi Ken, thank you for your question. Approximately 590nm for this yellow LED.
Q. Please could you tell me the correct voltage and amps to supply these
A. Hi SJ. Thank you for your question. Ideally this requires 2.1V and 30mA max - but we would suggest 25mA for long life.