Q. I intend to use these in model railway coaches. If they appear too bright can I dull them down with some paint?
A. Hi Ian, thanks for your question. Yes, you can use paint to diffuse the LEDs.
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 5+ | £1.12 |
| 25+ | £0.823 |
| 100+ | £0.557 |
| 500+ | £0.344 |
This 5mm high intensity white LED is suitable for a wide range of applications such as: electronic signs and signals, small area illumination, and back lighting.
| LED Colour | White |
|---|---|
| Dominant Wavelength | 0.31/0.33 |
| Forward Current | 30mA |
| Lens Type | Water clear |
| Luminous Intensity | 1560mcd |
| Forward Voltage | 3V |
| Viewing Angle | 60° |
| Max Operating Temp | +85°C |
| Minimum Operating Temp | -30°C |
| Reverse Voltage | 5V |
| Size | 5mm |
To use this facility please Sign In.
Sign InQ. I intend to use these in model railway coaches. If they appear too bright can I dull them down with some paint?
A. Hi Ian, thanks for your question. Yes, you can use paint to diffuse the LEDs.
Q. Are these LEDs suitable for use in model boat lighting with 6Volt battery supply. If so how many can be used in series?
A. Hi Colin. Thank you for your question. These LEDs run at 3 volts so only 2 would be needed in series to run at 6 volts.