Q. At 12v what resistor is required to protect these?
A. Hi Christine, thank you for your question. At 12V and 30mA you would need a 90 ohm resistor, we would suggest a common value of 100 ohm which would be suitable.
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 5+ | £1.04 |
| 100+ | £0.867 |
| 250+ | £0.636 |
A range of 7.62mm square, superflux LEDs that have high luminous intensities and are suitable for a wide range of applications such as: interior and exterior automotive lighting, decorative lighting, general purpose indication, small area illumination, back lighting.
| Type | Water clear |
|---|---|
| LED Colour | White |
| Viewing Angle | 120° |
| Forward Current | 50mA |
| Luminosity | 30lm |
| Dominant Wavelength | 0.31/0.33nm |
| Forward Voltage | 9.3V |
| Max Operating Temp | +85°C |
| Minimum Operating Temp | -30°C |
| Reverse Voltage | 15V |
| Size | 7.6mm |
To use this facility please Sign In.
Sign InQ. At 12v what resistor is required to protect these?
A. Hi Christine, thank you for your question. At 12V and 30mA you would need a 90 ohm resistor, we would suggest a common value of 100 ohm which would be suitable.
Q. can you use these with the arduino mega board if so will you need four wires????
A. Hi, thank you for your question. The LED only requires 2 connections as per the diagram on the data sheet but it requires 10V and approximately 25mA so will not work directly and certainly not on the digital outputs.