Vintage Car Rear Lights
I have used hundreds of the red led's in specially designed rear/brake light assemblies for vintage cars using a 6V electrical systems to replace inefficient bulbs. Brilliant and reliable.
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 5+ | £0.499 |
| 100+ | £0.405 |
| 500+ | £0.342 |
| 1000+ | £0.263 |
High intensity red LED in a 5mm package featuring a blade cathode which acts as a heat sink to dissipate heat at high current levels. Suitable for automotive dashboard lighting and back lighting.
| LED Colour | Red |
|---|---|
| Dominant Wavelength | 625nm |
| Forward Current | 50mA |
| Lens Type | LED |
| Luminous Intensity | 20000mcd |
| Forward Voltage | 2.2V |
| Viewing Angle | 15° |
| Max Operating Temp | +80°C |
| Minimum Operating Temp | -30°C |
| Reverse Voltage | 5V |
| Size | 5mm |
To use this facility please Sign In.
Sign InI have used hundreds of the red led's in specially designed rear/brake light assemblies for vintage cars using a 6V electrical systems to replace inefficient bulbs. Brilliant and reliable.
I have used hundreds of these LEDs for projects building 7 segment displays for cricket scoreboards. They have excellent brightness and are much easier to view in bright light than traditional yellow LEDs.