Q. Is a 3D Step file available for this connector?
A. Hi Nick, thank you for your question. We have asked the manufacturer and unfortunately there is no 3D step file available.
Quickly find another product in this range by No. of Ways:
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 5+ | £0.182 |
| 10+ | £0.161 |
| 25+ | £0.138 |
| 50+ | £0.128 |
| 75+ | £0.118 |
| 100+ | £0.112 |
Vertical mounting, wire protector, interlocking moulded terminal block with 3 poles, 5mm pitch.
| Pitch | 5mm |
|---|---|
| No. of Ways | 3 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Mounting Direction | Vertical |
| Wire Gauge (AWG) | 22 to 14AWG |
| Wire Termination | Screw, Wire Protector |
| Colour | Black |
| Current Rating | 10A |
| No. of Levels | 1 |
| Voltage Rating | 300V |
To use this facility please Sign In.
Sign InQ. Is a 3D Step file available for this connector?
A. Hi Nick, thank you for your question. We have asked the manufacturer and unfortunately there is no 3D step file available.
Q. Hi Does this terminal block have any approvals ? Thanks Ivac
A. Hi Ivac, thank you for your questions. Approvals can be found here.
A sturdy block that we have used for a long time, good current rating and a good stable interlocking with all the other blocks in this range.