TracoPower TXLN 080-313M3 AC/DC PSU Module 5V DC 8A 80W with Enclosure
MPN
TXLN 080-313M3
Brand
TracoPower
Order Code
Country of Origin
Taiwan
View Full Product Range (23)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 11/06/2026
The TracoPower TXLN 080-313M3 is an AC/DC PSU module housed in an enclosure, delivering a 5 V DC output at 8 A with an 80 W power rating. Featuring a PCB mount design with solder lugs, it is ideal for use in printed circuit board power supply units. This reliable power supply is commonly utilised in various electronic equipping applications.
Number of Outputs 3
Output Power Max 80W
Output Voltage -15V DC
Output Current 1A
Mounting Type Other
Connection Screw terminal
Dimensions (L x W x H) 159.0 x 95.0 x 38.0 mm
Height 38.0mm
Input Voltage 264V AC
Length 159.0mm
Max. operating temperature (derating) 50°C
Max. output current 8A
Min. input voltage 88V AC
Misc Attribute 2 closed
MTBF 232000h
Operating temperature (max.) 70°C
Operating temperature (min.) -20°C
PFC No
Type AC/DC PSU module (+ enclosure)
Weight 460g
Width 95.0mm