TracoPower TIB 240-124EX PSU 24V 10A 240W Rail Mounted DIN 1 Output
MPN
TIB 240-124EX
Brand
TracoPower
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (26)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 09/07/2026
The TracoPower TIB 240-124EX is a rail mounted PSU designed for industrial applications, delivering a 24.0 V DC output at 10,000 mA with a total power of 240 W. Manufactured by TracoPower, it features a single output designed for dependable performance in harsh environments. This DIN rail power supply unit is ideal for integration into industrial control systems and automation equipment.
Type Rail mounted PSU (DIN)
Output Voltage +24.0V DC
Output Current 10A
Number of Outputs 1
Power Rating 240W
Connection Screw terminal
Dim (L x W x H) 118.6 x 48.0 x 124.2 mm
Height 124.2mm
Input Voltage 100 - 240V AC
Input voltage (max.) 264V AC
Inputs 1 x
Length 118.6mm
Max. output current 10000mA
Max. temperature 70°C
Min. input voltage 85V AC
Min. operating temperature (derating) 60°C
Min. temperature -40°C
Operating temperature (max.) 70°C
Operating temperature (min.) -40°C
Phases 1
Weight 643g
Width 48.0mm