TracoPower TIB 120-148EX Rail PSU 48V DC 2500mA 120W 1 Output 1pc
MPN
TIB 120-148EX
Brand
TracoPower
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (26)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 11/06/2026
The TracoPower TIB 120-148EX is a rail-mounted PSU designed for industrial applications, providing a reliable output of 48.0 V DC at 2500 mA and 120 W. This DIN rail power supply unit features a compact form for efficient integration into control cabinets. Ideal for use in industrial control systems, automation equipment, and machinery requiring stable power supply.
Type Rail mounted PSU (DIN)
Output Voltage +48.0V DC
Output Current 2.5A
Number of Outputs 1
Power Rating 120W
Connection Screw terminal
Dim (L x W x H) 118.6 x 36.0 x 124.2 mm
Height 124.2mm
Input Voltage 100 - 240V AC
Input voltage (max.) 264V AC
Inputs 1 x
Length 118.6mm
Max. output current 2500mA
Max. temperature 70°C
Min. input voltage 85V AC
Min. operating temperature (derating) 60°C
Min. temperature -40°C
Operating temperature (max.) 70°C
Operating temperature (min.) -40°C
Phases 1
Weight 461g
Width 36.0mm