TracoPower THD 10-2423WIN DC/DC Converter 24V to ±15V 10W 2 Outputs
MPN
THD 10-2423WIN
Brand
TracoPower
Order Code
Country of Origin
Taiwan
View Full Product Range (19)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 09/07/2026
The TracoPower THD 10-2423WIN is a DC/DC converter offering dual outputs of 15 V DC and -15 V DC, with a power rating of 10 W. Manufactured by TracoPower, it handles an input voltage of 24 V DC and delivers a current of 333 mA per output. This converter is typically used in industrial and telecommunications applications requiring reliable voltage conversion and isolation.
Output Voltage 15V DC
Input Voltage Range 36V DC
Power Rating 10W
Output Current 333mA
Connection Solder pins
Dim (L x W x H) 31.8 x 20.3 x 14.3 mm
Efficiency (max.) 87%
Height 14.3mm
Insulation Voltage 1500V DC
Length 31.8mm
Max. output current 333mA
Min. input voltage 9V DC
Misc Attribute 1 THD 10-2423 WIN
Nominal Voltage 24V DC
Number of Outputs 2
Operating temperature (max.) 85°C
Operating temperature (min.) -40°C
Power 10W
Type DC/DC converter (print)
Weight 17.3g
Width 20.3mm