TracoPower TEP 160-2412WIR DC/DC Converter 24V to 12V 12A 160W Railway Approved
MPN
TEP 160-2412WIR
Brand
TracoPower
Order Code
Country of Origin
Taiwan
View Full Product Range (19)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 09/07/2026
The TracoPower TEP 160-2412WIR is a DC/DC converter designed for converting 24 V DC to 12 V DC with a current output of 12 A and a power capacity of 160 W. It features a single output, making it ideal for applications requiring stable and isolated voltage conversion. This converter is suitable for use in industrial systems that demand robust and efficient power management solutions.
Output Voltage 12V DC
Input Voltage Range 36V DC
Power Rating 160 W
Output Current 12A
Connection Solder pins
Dim (L x W x H) 57.9 x 17.8 x 61 mm
Efficiency (max.) 90%
Height 61mm
Insulation Voltage 1600V DC
Length 57.9mm
Max. output current 12A
Min. input voltage 9V DC
Nominal Voltage 24V DC
Number of Outputs 1
Operating temperature (max.) 75°C
Operating temperature (min.) -40°C
Power 160W
Type DC/DC converter (print)
Weight 105g
Width 17.8mm