TDK-Lambda KWS15A-12 KWS-A AC/DC PSU 12V 1.3A 15.6W -10°C to +85°C
MPN
KWS15A-12
Brand
TDK-Lambda
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Japan
View Full Product Range (13)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack order, lead time 11 days
The TDK-Lambda KWS15A-12 is an AC/DC power supply unit offering 12 V output at 1.3 A and 15.6 W. This PCB mount PSU with solder lugs is ideal for equipping circuit boards in industrial applications. It is commonly used in various electronic devices requiring stabilized DC power supply.
Number of Outputs 1
Output Power Max 15.6W
Output Voltage 12V
Output Current 1.3A
Mounting Type PCB
Cooling Convection
Dimensions (L x W x H) 50.8 x 25.4 x 24 mm
Height 24mm
Input Single-phase
Input Voltage 265V AC
Input Voltage Range[AC] / Vac 85 to 265
Input Voltage Range[DC] / Vdc 120 to 370
Length 50.8mm
Max. output current 1.3A
Min. input voltage 85V AC
Operating temperature (max.) 85°C
Operating temperature (min.) -10°C
Output Power / W 15.6
Output Voltage Range[DC] / Vdc Fixed
Package / Mounting PCB mount
Protection Class II
Rated Output Voltage[DC] / Vdc 12
Series KWS-A
SPEC ADDED KWS-A,PCB mount-Single-phase, Convection, 85 to 265 AC,,Fixed Vdc
Type AC/DC PSU (print)
Weight 60g
Width 25.4mm