TDK-Lambda KMS60A-24 KMS-A AC/DC PSU 24V 2.5A 60W Medical Approved
MPN
KMS60A-24
1 in stock, despatched in 4 working days
The TDK-Lambda KMS60A-24 is a 24 V, 2.5 A, 60 W AC/DC printed circuit board power supply unit. It is designed for easy PCB mounting and comes equipped with solder lugs for secure installation. This reliable and compact PSU is ideal for use in various electronic applications requiring efficient and stable power delivery.
Number of Outputs 1
Output Power Max 60W
Output Voltage 24V
Output Current 2.5A
Mounting Type PCB
Cooling Convection
Dimensions (L x W x H) 89 x 63.5 x 27 mm
Height 27mm
Input Voltage Range[DC] / Vdc 120 to 370
Length 89mm
Max. output current 2.5A
Operating temperature (max.) 80°C
Operating temperature (min.) -40°C
Protection Class II
Rated Output Voltage[DC] / Vdc 24
Weight 280g
Width 63.5mm