TDK-Lambda KMS60A-12 KMS-A AC/DC PSU 12V 5A 60W Medical Approved
MPN
KMS60A-12
Brand
TDK-Lambda
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Taiwan
View Full Product Range (13)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
81 available to back orderBack-order availability date - 23/05/2026
The TDK-Lambda KMS60A-12 is a 60 W PCB mount AC/DC power supply unit, providing an output of 12 V and 5 A current. It is equipped with solder lugs for easy installation and is designed as a compact printed circuit board power supply unit. This PSU is ideal for equipping circuit boards in electronic applications requiring reliable power distribution.
Number of Outputs 1
Output Power Max 60W
Output Voltage 12V
Output Current 5A
Mounting Type PCB
Cooling Convection
Dimensions (L x W x H) 89 x 63.5 x 27 mm
Height 27mm
Input Single-phase
Input Voltage Range[AC] / Vac 90 to 264
Input Voltage Range[DC] / Vdc 120 to 370
Length 89mm
Max. output current 5A
Operating temperature (max.) 80°C
Operating temperature (min.) -40°C
Option Class II input
Output Power / W 60
Output Voltage Range[DC] / Vdc Fixed
Package / Mounting PCB mount
Protection Class II
Rated Output Voltage[DC] / Vdc 12
Series KMS-A
SPEC ADDED KMS-A,PCB mount-Single-phase, Convection, 90 to 264 AC,Class II input,Fixed Vdc
Type AC/DC PSU (print)
Weight 280g
Width 63.5mm