TDK-Lambda DPP120-48 DIN Rail Power Supply 120W 48V
MPN
DPP120-48-1
Brand
TDK-Lambda
8 in stock, despatched in 4 working days
At 64 x 125 x 124mm, TDK-Lambda's DPP120-48 DIN rail PSU is compact and offers a single 120W 48V DC 2.5A output from a universal 90 to 132 / 186 to 264V AC / 210 to 375V DC 1-phase input.
The power supply features a low ripple and noise of 50mV or less and are protected against over-current and over-voltage conditions. In addition the supplies meet EN55022 Class B EMI standards (radiated and conducted), are certified to UL/EN60950-1 specifications, are listed to UL508 and CE marked. Typical applications include industrial controls, factory automation and test and measurement.
  • Overcurrent protection
  • Overvoltage protection
  • Adjustable Output Voltage ±20%
  • Connections Screw terminals
  • Dimensions 64(W) x 125(H) x 124(D)mm
    Input voltage range 90 - 132 / 186 - 264V AC / 210 - 375V DC
    Manufacturer part no. DPP120-48
    Max. temperature +71°C
    Min. temperature -25°C
    Nominal input voltage 115V/AC, 230V/AC, 210 - 370V/DC
    Number of outputs 1
    Number of phases 1
    Output current 2.5A
    Output voltage 48V DC
    PSU type Switched Mode
    Power 120W
    Specification DPP120-48
    Temperature range -25°C up to +71°C
    Type (manufacturer type) DPP120-48
    Weight 920g
    Safety and EMV as per CE, UL/cUL60950, UL508, NEC Class 2 (no DPP100), EN55011-B, EN55022-B
For more information on TDK-Lambda's DPP120-48 power supply, please see its datasheet.
Number of Outputs 1
Power Rating 120W
Output Power / W 120
Output Voltage Range[DC] / Vdc 45 to 55
Package / Mounting DIN rail
Rated Output Voltage[DC] / Vdc 48
Series DPP
SPEC ADDED DPP,DIN rail-Single-phase, Convection, 90 to 264 AC,,45 to 55 Vdc