TDK B57153S0150M051 NTC Temperature Sensor -55 to +170°C 15Ω 1 piece
MPN
B57153S0150M051
China
View Full Product Range (26)
Order in multiples of 1
1,238 in stock, despatched in 4 working days
Type Temperature sensor
Temperature Range +170°C
Mounting Type Through-hole mounting
(Ø) 8.5mm
Dim (Ø) 8.5mm
Enclosure S153
Max. operating voltage 230V AC
Min. operating voltage 115V AC
Model NTC
Resistance 15O
Temperature reading range -55 up to +170°C
Temperature reading range (min.) -55°C
Voltage Range 115 - 230 V AC
Width 6mm