Taiwan Alpha RD901F-20B3-15R-B25K-00D 25K LIN 9mm Metal Shaft Potentiometer
MPN
RD901F-20B3-15R-B25K-00D
Brand
Taiwan Alpha
Order Code
Country of Origin
China
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
482 in stock, despatched same dayContact us for additional stock
Taiwan Alpha RD901F-20B3-15R-B25K-00D 25K LIN 9mm Metal Shaft Potentiometer Suitable for applications such as audio, home appliance, automotive and communication.
  • Durable Structure with less wobble metal shaft
  • Horizontal
Type Linear Potentiometer
Resistance 25kO
Tolerance ± 20%
No of Turns 1
Taper Linear
Power Rating 0.125W
Shaft Diameter 9mm
Shaft Length 15mm