STPS8H100FP Schotky 100V 8A T0220FPAC
MPN
STPS8H100FP
Brand
ST
Order Code
Country of Origin
Malaysia
View Full Product Range (4)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 5
116 in stock, despatched same dayAdditional quantity lead time 7 days
  • Single configuration
  • Repetitive peak reverse voltage 100V
  • Average forward current 8A
  • Peak forward surge current 250A
  • Forward voltage 0.71V
  • Reverse leakage current 4.5uA
  • TO-220FPAC case
Max Forward Current 250A
Peak Reverse Voltage 100V
Operating Temperature 175°C