Siemens 5SV60167MC16 AFDD 2-pin 16 A Circuit protection and monitoring
Image Representative of Range
MPN
5SV60167MC16
Brand
Siemens
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (4)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack order, lead time 11 days
The Siemens 5SV6016-7MC16 is an arc fault detection device with a rating of 16 A and 2-pin configuration. Designed to enhance electrical safety, it detects and mitigates arc faults to prevent electrical fires. Commonly used in residential and commercial installations, it offers reliable protection for electrical circuits.
Type AFDD
Current Rating 16A
Additional equipment attached at delivery Fire protection switch
Built-in depth 70mm
Concurrently switching neutral conductor TRUE
Construction size according to DIN 43880 N/A
Control voltage type auxiliary equipment AC
Current limiting class 3
Current Ratng 16A
Degree of protection (IP) IP20
Depth 70mm
Dim (W x H x D) 18 x 90 x 70 mm
Frequency 50 - 50Hz
Height 90mm
Misc Attribute 1 TE
Number of Pins 2
Number of Poles 2
Overvoltage category N/A
Pollution degree 2
Rated current 16A
Rated short-circuit breaking capacity according to EN 60898 6kA
Rated short-circuit breaking capacity according to IEC 60947-2 6kA
Rated switch current auxiliary device 6000
Rated voltage 230V
Rated voltage auxiliary device 195
Release characteristic C
Release characteristics C
Voltage Rating 230V
Voltage type AC
Width 18mm