Siemens 5SV60166MC16 AFDD 2-pin 16 A Circuit Breaker with comms
Image Representative of Range
MPN
5SV60166MC16
Brand
Siemens
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (4)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
3 in stock, despatched in 4 working days
The Siemens 5SV6016-6MC16 AFDD is a 2-pin, 16 A arc fault detection device. It is designed to prevent electrical fires by identifying and mitigating arc faults in electrical circuits. This device is typically used in residential and commercial installations to enhance electrical safety.
Type AFDD
Current Rating 16A
Additional equipment attached at delivery Fire protection switch
Built-in depth 70mm
Concurrently switching neutral conductor TRUE
Construction size according to DIN 43880 N/A
Control voltage type auxiliary equipment AC
Current limiting class 3
Current Ratng 16A
Degree of protection (IP) IP20
Depth 70mm
Dim (W x H x D) 18 x 90 x 70 mm
Frequency 50 - 50Hz
Height 90mm
Misc Attribute 1 TE
Number of Pins 2
Number of Poles 2
Overvoltage category N/A
Pollution degree 2
Rated current 16A
Rated short-circuit breaking capacity according to EN 60898 6kA
Rated short-circuit breaking capacity according to IEC 60947-2 6kA
Rated switch current auxiliary device 6000
Rated voltage 230V
Rated voltage auxiliary device 195
Release characteristic B
Release characteristics B
Voltage Rating 230V
Voltage type AC
Width 18mm