SEPA MFB50E05 Axial Fan 5V DC 10.1 m³/h 50x50x10 mm Rugged PBT
Image Representative of Range
MPN
MFB50E05-BLI
Brand
SEPA
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (22)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
46 in stock, despatched in 4 working days
The SEPA MFB50E05 is an axial fan designed for efficient component cooling, operating at 5 V DC with an air flow of 10.1 m³/h. Measuring 50 x 50 x 10 mm, it is ideal for use in industrial environments that require reliable cooling solutions. Typical applications include electronic devices and systems where compact and effective air circulation is needed.
Type Axial fan
Voltage 5V DC
Dimensions (L x W x H) 50 x 50 x 10 mm
Air Flow 10.1m³/h
Bearing Type Ball Bearing
Noise 16dB
Power Rating 50mA
RPM 3500 U/min
Cable Length 29.00cm
Colour Black
Connection Open end cable
Height 10mm
Length 50mm
Lifespan (L10) 95000h
Material PBT
Max. temperature +80°C
Min. temperature -40°C
Misc Attribute MFB50E05
Number of wires 2
Pressure (max.) 15.6 Pa
Temperature Range -40 - +80°C
Width 50mm