SEPA MFB25B12-BLI Miniature Axial Fan 12V DC 23 l/min 25x25x6.5mm
Image Representative of Range
MPN
MFB25B12-BLI
Brand
SEPA
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (22)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
57 in stock, despatched in 4 working days
The SEPA MFB25B12 axial fan, a 12 V DC component, delivers efficient cooling with a flow rate of 23 l/min and dimensions of 25 x 25 x 6.5 mm. Manufactured by SEPA, this compact fan is ideal for component cooling in industrial settings. Typical applications include cooling electronic devices and maintaining optimal performance in confined spaces.
Type Axial fan
Voltage 12V DC
Dimensions (L x W x H) 25 x 25 x 6.5 mm
Air Flow 23l/min
Noise 17dB
Power Rating 30mA
Colour Black
Height 6.5mm
Length 25mm
Lifespan (L10) 95000h
Max. temperature -40°C
Min. temperature +80°C
Misc Attribute MFB25B12
Number of wires 2
Output (max.) (details) 23l/min
Pressure (max.) 25.5 Pa
Temperature Range -40 - +80 ºC°C
Weight 5g
Width 25mm