Self Electronics SLT3-350IS-1 LED Driver 3.15W 350mA Surge Protection
MPN
SLT3-350IS-1
101 in stock, despatched in 4 working days
The Self Electronics SLT3-350IS-1 LED driver provides a constant current output of 350 mA with a power rating of 3.15 watts and a voltage range from 3.0 to 9.0 V DC. It features surge protection and overvoltage protection, and is approved for use on furniture. This LED driver is ideal for non-dimmable LED applications such as lighting for display cabinets or decorative furniture.
Type LED driver
Output Voltage 3.0V DC
Max Output Power 3.15W
Output Current 350mA
Input Voltage 264V AC
Colour White
Connection Open end cable
Dimensions (L x W x H) 50.00 x 30.00 x 20.00 mm
Height 20.00mm
IP Rating IP20
Length 50.00mm
Max. output current 350mA
Max. temperature 50°C
Min. input voltage 198V AC
Min. temperature -20°C
Misc Attribute 1 Constant current
Misc Attribute 2 Synchronised
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Operating Current 50mA
Power (min.) 1.5W
Test mark CE; SELV,; MM; Intertek
Weight 30.00g
Width 30.00mm