Self Electronics SLT250-24VFG-EU LED Driver 250W 24V DC Non-Dimmable
Image Representative of Range
MPN
SLT250-24VFG-EU
4 in stock, despatched in 4 working days
The Self Electronics SLT250-24VFG-EU LED driver is a 250 W constant voltage power supply with a 24 V DC output, suitable for use on flammable surfaces and furniture. It features surge protection and overvoltage capabilities but is not dimmable. This driver is ideal for LED strip lighting applications where a consistent power supply is crucial.
Type LED driver
Output Voltage 24V DC
Max Output Power 250W
Output Current 1.25A
Input Voltage 264V AC
Connection Screw terminal
Dimensions (L x W x H) 369 x 22 x 30 mm
Height 30mm
IP Rating IP20
Length 369mm
Max. output current 10.5A
Max. temperature +40°C
Min. input voltage 198V AC
Min. temperature -20°C
Misc Attribute Constant voltage
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Power (min.) 30W
Protection Class II
Test mark CE, SELV,mm
Weight 400g
Width 22mm