Self Electronics SLT25-600IL-E LED Driver 25W Constant Current Non-dimmable
MPN
SLT25-600IL-E
85 in stock, despatched in 4 working days
Self Electronics SLT25-600IL-E LED driver provides a constant current of 250 - 600 mA with an output power of 25 W. This LED driver, featuring surge protection and overvoltage safeguarding, is suitable for flammable surfaces and approved for use on furniture. Typical applications include powering LED strips and similar lighting solutions.
Type LED driver
Output Voltage 27V DC
Max Output Power 25W
Output Current 250mA
Input Voltage 264V AC
Connection Screw terminal
Dimensions (L x W x H) 85.3 x 41 x 22 mm
Height 22mm
IP Rating IP20
Length 85.3mm
Max. output current 600mA
Max. temperature +50°C
Min. input voltage 198V AC
Min. temperature -20°C
Misc Attribute 1 Constant current
Protection Class II
Test mark CE · MM · SELV · ENEC
Weight 80g
Width 41mm