Self Electronics SLD15-24VL-E LED Driver 15W Dimmable 24V DC 1 pc
MPN
SLD15-24VL-E
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (22)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
3 in stock, despatched in 4 working days
The Self Electronics SLD15-24VL-E LED driver offers dimmable constant voltage output of 15W at 24V DC with surge protection and overvoltage features. It is suitable for flammable surfaces and approved for use on furniture. This LED power supply unit is ideal for powering LED strips and other low-voltage lighting applications.
Type LED driver
Output Voltage 24V DC
Max Output Power 15W
Output Current 200mA
Input Voltage 264V AC
Colour White
Connection Open end cable
Dimensions (L x W x H) 84 x 37 x 34 mm
Height 34mm
IP Rating IP20
Length 84mm
Max. output current 625mA
Max. temperature +50°C
Min. input voltage 198V AC
Min. temperature -20°C
Misc Attribute 1 Constant voltage
Misc Attribute 2 Pulsed
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Protection Class II
Test mark CE · MM · SELV
Weight 180g
Width 37mm