Renata 100701 ICP303450PA LiPo Battery 3.7V 500mAh for Hobby/Industrial Use
Image Representative of Range
MPN
100701
Brand
Renata
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
  • E
    RoHS Exempt
  • Free UK shipping available
View Full Product Range (20)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
241 available to back orderBack-order availability date - 28/05/2026
Renata manufactures the ICP303450PA, a non-standard rechargeable prismatic LiPo battery. It offers a capacity of 500 mAh at 3.7 V and features a built-in cable, suited for industrial and custom applications. This battery is typically used in compact devices requiring a reliable power source.
Battery Size Prismatic
Capacity 500mAh
Chemistry LiPo
Voltage 3V
Continuous discharge 0.51A
Depth 52mm
Dim (W x H x D) 34.5 x 3.5 x 52 mm
Discharge current (max.) 1.02A
Height 3.5mm
Integrated surge protection No
Max. charge voltage 4.2V
Max. charging current 510mA
Max. temperature +60°C
Min. temperature -20°C
Misc Attribute ICP303450PA
Rechargeable Yes
Special-purpose battery features Cable
Type Non-standard battery (rechargeable)
Weight (Per Battery) 10.8g
Width 34.5mm