Renata 100652 ICP543759PMT LiPo Prismatic Battery 3.7V 1320mAh
Image Representative of Range
MPN
100652
Brand
Renata
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Taiwan
  • E
    RoHS Exempt
  • Free UK shipping available
View Full Product Range (20)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderPlease contact us for lead time
Renata manufactures the ICP543759PMT, a non-standard rechargeable prismatic cable LiPo battery with a voltage of 3.7 V and a capacity of 1320 mAh. This built-in battery is ideal for industrial applications requiring reliable and compact power sources. It is commonly used in specialised equipment where standard battery sizes are not suitable.
Battery Size Prismatic
Capacity 1320mAh
Chemistry LiPo
Voltage 3V
Depth 61mm
Dim (W x H x D) 37.5 x 5.95 x 61 mm
Discharge current (max.) 1.32A
Height 5.95mm
Integrated surge protection No
Max. charge voltage 4.2V
Max. charging current 1320mA
Max. temperature +60°C
Min. temperature -20°C
Misc Attribute ICP543759PMT
Rechargeable Yes
Special-purpose battery features Cable
Type Non-standard battery (rechargeable)
Weight (Per Battery) 26g
Width 37.5mm