Recom REC3-4805SRWZ/H2/A DC/DC Converter 3W 48V 5V Out
Image Representative of Range
MPN
REC3-4805SRWZ/H2/A
Order Code
Country of Origin
Taiwan
View Full Product Range (2)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 15
Available to back orderPlease contact us for lead time
A 3W single output DC/DC Converter from the Recom REC3-S_DRW series. The converter can deliver 140% rated power for short periods of time to cope with applications with large capacitive loads or high start up currents. Suitable for a wide range of applications.
  • 5V Output
  • 48V Input
  • 2kV Isolation
  • Industry Standard 3W DIP24 package
  • Feedback regulated output
  • Continuous short circuit protection
  • Wide 4:1 input
  • EN and UL certificates
  • Efficiency to 80%
Output Voltage 5V DC
Input Voltage Range 48V
Power Rating 3W
Output Current 600mA
Efficiency to 80%
Efficiency to 80%
Mounting Style DIP-24
Number of Outputs 1
Temperature Range -40 to +85°C