RECOM RACV12-12-LP 12 W 0 - 1000 mA 12 V DC adjustable
MPN
RACV12-12-LP
Taiwan
View Full Product Range (4)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
17 in stock, despatched in 4 working days
RECOM RACV12-12-LP 12W adjustable DC power supply. Designed to deliver a precise output of 0-1000 mA at 12 V DC, this compact powerhouse is perfect for a wide range of applications, from hobby projects to professional installations. With its robust protection features, including short-circuit and over-voltage protection, you can rest easy knowing your devices are safe.
Type Converter
Output Voltage 12V DC
Max Output Power 12W
Output Current 0mA
Input Voltage 264V
Dimensions (L x W x H) 128 x 50 x 13 mm
Height 13mm
LED driver features adjustable
Length 128mm
Max. output current 1000mA
Min. input voltage 198V
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Width 50mm