RECOM R-78AA3.3-0.5SMD DC/DC converter 5.5 500 mA
Image Representative of Range
MPN
R-78AA3.3-0.5SMD
2 in stock, despatched in 4 working days
RECOM R-78AA3.3-0.5SMD DC/DC converter! This cutting-edge converter delivers a steady 3.3V output with an impressive 500 mA current capability, ensuring optimal performance for your electronic devices.
Output Voltage 5.5
Input Voltage Range 32V
Output Current 500mA
Dim (L x W x H) 15.3 x 9.6 x 8.8 mm
Enclosure SMD 10
Height 8.8mm
Length 15.3mm
Max. output current 500mA
Min. input voltage 4.75V
Number of Outputs 1
Type Converter
Width 9.6mm