Recom 10004043 REC3-2405SRWZ/H2/A 3W DC/DC Converter 24V In 5V Out
MPN
REC3-2405SRWZ/H2/A
Brand
Recom
Order Code
Country of Origin
Taiwan
View Full Product Range (2)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
15 in stock, despatched same dayContact us for additional stock
This REC3-2405SRWZ/H2/A is a 3W single output DC/DC Converter that has a standard isolation of 2kVDC(= '/H2'), making it suitable for medical applications and other sophisticated industrial applications.
  • 4:1 Input (xx =9-36V DC)
  • Grid pitch: 2.54mm
  • Insulation voltage: 2000V DC
  • Output current: 250mA
  • Power: 3W
  • Output voltage: 5V DC
  • Specification: DIP24
  • Efficiency up to 71-79%
  • Operating Temperature from -40°C to +85°C
  • Dimensions: 32(L) x 20.3(W)
  • Type: DC to DC Converter REC3-S Series
  • Manufacturer's part: REC3-2405SRWZ/H2/A
Output Voltage 5V DC
Input Voltage Range 24V
Power Rating 3W
Output Current 250mA
Insulation Voltage 2000v dc
Mounting Style DIP-24
Number of Outputs 1
Temperature Range -40 to +85°C