Quickcool QV-FI-130-10-8 Cooling Fin 130x55x0.3mm 10 Holes Fits 8mm Pipes
MPN
QV-FI-130-10-8
Brand
QuickCool
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Germany
  • Quickly find another product in this range by Bore Ø:
    6mm 8mm
View Full Product Range (2)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
255 in stock, despatched in 4 working days
Quickcool's cooling fin, model QV-FI-130-10-8, measures 130 x 55 x 0.3 mm and features a bore diameter of 8 mm. This component is designed for efficient heat dissipation in electronic assemblies and devices. It is typically used in conjunction with heat pipes and other cooling systems.
Type Cooling fin
Dimensions (L x W x H) 130 x 55 x 0.3 mm
Bore Ø 8mm
Height 0.3mm
Length 130mm
Width 55mm