QuickCool QC6010B12H Axial Fan 12V DC 25.74m³/h 60x60x10mm
MPN
QC6010B12H
Brand
QuickCool
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Taiwan
View Full Product Range (6)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
61 in stock, despatched in 4 working days
The QuickCool QC6010B12H is an axial fan designed for efficient component cooling with a flow rate of 25.74 m³/h. It operates at 12 V DC and has compact dimensions of 60 x 60 x 10 mm, making it ideal for tight spaces. This industrial fan is commonly used in electronics for maintaining optimal temperatures in various devices.
Type Axial fan
Voltage 12V DC
Dimensions (L x W x H) 60 x 60 x 10 mm
Air Flow 25.74m³/h
Bearing Type Double ball bearing
Noise 27.9dB
Power Rating 140mA
RPM 4000 U/min
Colour Black
Connection Open end cable
Height 10mm
Length 60mm
Material Plastic
Number of wires 2
Width 60mm