Phihong PSAC60W-480 Bench PSU 48V DC 1.25A 60W Compact Power Supply
MPN
PSAC60W-480
Brand
Phihong
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
7 in stock, despatched in 4 working days
The Phihong PSAC60W-480 is a fixed voltage bench power supply unit providing 48 V DC at 1.25 A with a total output of 60 W. It is ideal for use in laboratory settings or electronic testing environments where a stable and regulated power source is required. Typical applications include powering various electronic devices and equipment on a workbench.
Type Bench PSU (fixed voltage)
Input Voltage 90 - 264V AC
Output Voltage 48V DC
Plug Type 5.5/2.1 coaxial connector
Output Current 1.25A
Power Rating 60W
Connections DC-hollow plug 5.5 x 2.1 mm
EuP Status Step 2
Height 32mm
Inputs IEC 320 C8
Length 120mm
Max. output current 1.25A
Misc Attribute 1 Protection class 2
Misc Attribute 3 Pulsed
Number of Outputs 1
PSU features Regulated
Used at Mains socket
Weight 305g
Width 50mm