Phihong PPL90U-120 Bench PSU 12V DC 7A 84W Fixed Voltage 1piece
Image Representative of Range
MPN
PPL90U-120
View Full Product Range (9)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
2 in stock, despatched in 4 working days
The Phihong PPL90U-120 is a fixed voltage bench power supply that delivers 12 V DC at 7 A with a total output of 84 W. As a mains adapter, it is typically used for stabilised power supply applications in electronics testing and development. Its robust design and reliability make it suitable for professional and educational laboratory environments.
Type Bench PSU (fixed voltage)
Input Voltage 90 - 264V AC
Output Voltage 12V DC
Plug Type 5.5/2.1 coaxial connector
Output Current 7A
Power Rating 84W
Cable Length 1.50m
Dimensions (L x W x H) 115 x 53 x 38 mm
Height 38mm
Length 115mm
Max. output current 7A
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Width 53mm