Phihong PPL65W-120 Bench PSU 12V DC 5A 60W Fixed Voltage 1 piece
Image Representative of Range
MPN
PPL65W-120
View Full Product Range (9)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
3 in stock, despatched in 4 working days
The Phihong PPL65W-120 is a bench power supply unit providing 12 V DC at 5 A, with a power output of 60 W. This stabilised PSU is a fixed voltage power supply, suitable for applications requiring consistent and reliable power. It is typically used as a mains adapter for electronic devices or as a power adapter for various experimental setups.
Type Bench PSU (fixed voltage)
Input Voltage 90 - 264V AC
Output Voltage 12V DC
Plug Type 5.5/2.1 coaxial connector
Output Current 5A
Power Rating 60W
Cable Length 1.50m
Dimensions (L x W x H) 115 x 53 x 38 mm
Height 38mm
Length 115mm
Max. output current 5A
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Width 53mm