Phihong PPL36U-120L6 Bench PSU 12V DC 3A 36W Fixed Voltage 1 piece
Image Representative of Range
MPN
PPL36U-120L6
Brand
Phihong
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (9)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
2 in stock, despatched in 4 working days
Phihong's PPL36U-120L6 is a bench PSU delivering a fixed voltage of 12 V DC at 3 A with a total power output of 36 W. This stabilised power supply is ideal for use in electronics labs and testing environments where a consistent power source is required. It serves as a reliable mains adapter for various electronic devices and equipment.
Type Bench PSU (fixed voltage)
Input Voltage 90 - 264V AC
Output Voltage 12V DC
Plug Type 5.5/2.1 coaxial connector
Output Current 3A
Power Rating 36W
Cable Length 1.50m
Dimensions (L x W x H) 100 x 50 x 33 mm
Height 33mm
Length 100mm
Max. output current 3A
Width 50mm