Phihong PPL300U-240 Bench PSU 24V DC 12.5A 300W Fixed Voltage
Image Representative of Range
MPN
PPL300U-240
View Full Product Range (9)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
2 in stock, despatched in 4 working days
Phihong's PPL300U-240 is a fixed voltage power supply delivering 24 V DC at 12.50 A, with a total power output of 300 W. This stabilised bench PSU is ideal for laboratory and testing environments where consistent and reliable power is essential. Typical applications include powering electronics projects and devices that require a steady 24 V input from the mains.
Type Bench PSU (fixed voltage)
Input Voltage 90 - 264V AC
Output Voltage 24V DC
Output Current 12.5A
Power Rating 300W
Cable Length 1.20m
Dimensions (L x W x H) 254 x 116 x 47 mm
Height 47mm
Length 254mm
Max. output current 12.50A
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Width 116mm