Phihong PPL160U-120 Bench PSU 12V DC 12.50A 150W Fixed Voltage
MPN
PPL160U-120
Brand
Phihong
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
Discontinued
The Phihong PPL160U-120 is a bench PSU with a fixed voltage output of 12 V DC and a current capacity of 12.50 A, delivering 150 W of power. Manufactured by Phihong, this power supply is stabilised and designed for reliable performance. It is typically used for laboratory settings, testing, and development applications requiring stable voltage.
Type Bench PSU (fixed voltage)
Input Voltage 90 - 264V AC
Output Voltage 12V DC
Plug Type 4-pin
Output Current 12.5A
Power Rating 150W
Cable Length 1.50m
Dimensions (L x W x H) 175.20 x 74 x 42 mm
Height 42mm
Length 175.20mm
Max. output current 12.50A
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Width 74mm