ORBIS OB230130 EBR-1 Fluid Level Gauge 230V AC 65x35x88mm 1piece
MPN
OB230130
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (2)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
26 in stock, despatched in 4 working days
The ORBIS Zeitschalttechnik EBR-1 is a fluid level gauge operating at 230 V AC, with dimensions of 65 x 35 x 88 mm. This device is manufactured for monitoring and detecting fluid levels in various containers and tanks. Typical applications include use as a fluid level sensor or float switch in industrial and domestic settings.
Type Fluid level gauge
Measurement Not Applicable
Contact Type 1 change-over
Dimensions (L x W x H) 65 x 35 x 88 mm
Height 88mm
IP Rating IP20
Length 65mm
Max. temperature +45°C
Min. temperature -10°C
Operating Voltage 230V AC
Switching current (max.) 6A
Switching voltage (max.) 250V AC
Width 35mm