Omron D3V-16G2-1C25-K Microswitch 250V AC 16A 1xOn/(On) 1pc bag
Image Representative of Range
MPN
D3V-16G2-1C25-K
Order in multiples of 1
92 in stock, despatched in 4 working days
The Omron D3V-16G2-1C25-K is a microswitch designed for 250 V AC and 16 A current. It features one on/(on) configuration for efficient on-off control. Typically used in industrial equipment, home appliances, and office machines, it ensures reliable electrical connectivity.
Type Microswitch
Contact Configuration SPCO
Switch Function Steel lever (straight)
Current Rating (Amps) 16A
Voltage Rating - AC 250 VAC
Actuator Type Hinge Lever
Connection Type C CEE 7/16 plug 4.8mm
Contact Type 1 change-over
Engineering Part No D3V16G21C25K
Engineering Series No D3V
Hazardous Area Certification No
IP Rating IP40
Length 22.2mm
Maximum Operating Temperature 105°C
Mechanical Life 10000000Operations
Microswitch Type Miniature
Minimum Operating Temperature 25°C
Operating Force 200g
Packaging Type Bag
Product Type Micro Switch
Series 3V
Standards/Approvals RoHS
Switch Contact Current 16A
Switch position 1 x On/(On)
Switching Voltage 250V AC
Terminal Type Quick Connect
Width 10.3mm