Omron D3V-16G-3C25 Microswitch 250V AC 16A Snap acting 1pc bag
Image Representative of Range
MPN
D3V-16G-3C25
Order in multiples of 1
199 in stock, despatched in 4 working days
Omron manufactures the D3V-16G-3C25 microswitch, which operates at 250 V AC and 16 A. This miniature switch features an off/(on) configuration and is typically used in applications requiring high reliability and repeatability, such as in home appliances and industrial machinery. The switch is supplied in a single unit bag format.
Type Microswitch
Contact Configuration SPST
Switch Function Tappet
Current Rating (Amps) 16A
Voltage Rating - AC 250 VAC
Actuating Force 1.96N
Connection Type C CEE 7/16 plug 4.8mm
Contact Type 1 maker
Engineering Part No D3V16G3C25
Engineering Series No D3V
Packaging Type Bag
Switch position 1 x Off/(On)
Switching Voltage 250V AC