Omron D3V-16G-2C25 Microswitch 250V AC 16A Snap acting 1pc
Image Representative of Range
MPN
D3V-16G-2C25
Order in multiples of 1
76 in stock, despatched in 4 working days
The Omron D3V-16G-2C25 is a microswitch with a SPDT configuration and a hinge lever actuator.
It supports currents up to 16A and operates at a voltage of 125V.
This switch is typically used in appliances and machinery for control applications.
The robust design ensures reliable performance in various environments.
Type Microswitch
Contact Configuration SPDT
Switch Function Tappet
Current Rating (Amps) 16A
Voltage Rating - AC 250 VAC
Actuator Type Hinge Lever
Actuating Force 1.96N
Connection Type C CEE 7/16 plug 4.8mm
Contact Type 1 breaker
Engineering Part No D3V16G2C25
Engineering Series No D3V
Packaging Type Bag
Switch position 1 x On/(Off)
Switching Voltage 250V AC